Uudised

  • Prindi

Poliitiline debatt Jõgevamaa Gümnaasiumis

17. veebruar 2015

Illustratsioon

11. veebruaril toimus Jõgevamaa Gümnaasiumis Riigikogus esindatud erakondade esindajate vaheline debatt. Teemaks oli „Maksud ja noored". Debateerisid Jaak Aaviksoo (IRL), Urmas Kruuse (Reformierakond), Priit Lomp (SDE) ja Marika Tuus-Laul (Keskerakond). Debatti olid kuulama tulnud peamiselt Jõgevamaa Gümnaasiumi õpilased, kuid loomulikult olid esindatud ka õpetajad ja teised kogukonna liikmed. Üritus toimus koostöös Noorte Varivalimistega.

Kõik debateerijad tutvustasid oma erakondade peamisi seisukohti ning lähemalt maksualaseid ettepanekuid. Teiseks käsitleti Jõgevamaa ja noortega seotud teemasid: mida ette võtta, et inimesed ja eriti noored Jõgevamaalt ei lahkuks? Kas ja kuidas saab maksupoliitikaga probleemi leevendada? Debati kõige enam elevust tekitavaks kohaks olid publiku seast esitatud teravad küsimused. Hinnangu poliitikute esinemisele annavad kuulajad Riigikogu valimistel.

Ilmselt võib tekkida küsimus, kas poliitikute esinemised koolis on lubatud või vajalikud? On ju hiljuti ka õiguskantsler Indrek Teder esinenud seisukohaga, et poliitiline agitatsioon koolides ja lasteaedades pole lubatud. Vähesel süvenemisel võib tunduda, et see tähendab, et poliitikutel ei tohiks üldse haridusasutustesse asja olla. Siiski pidas õiguskantsler silmas seda, et aktsepteeritavad ei ole ühe erakonna poliitikat propageerivad üritused haridusasutustes. Erinevate maailmavaadete tutvustamine õpilastele ja nende üle arutlemine on iseenesest positiivne ja tunnustust vääriv.

Jõgevamaa Gümnaasium on seisukohal, et hea haridus on võimalikult elulähedane. See tähendab, et koolis peaks käsitlema ühiskonnas aktuaalseid teemasid. Kuna enne valimisi on just  poliitilised teemad aktuaalsed, siis oleks elukauge neid mitte õpilastele tutvustada. Pealegi on gümnaasiumis õppivatest noortest kevadiste valimiste ajal umbes pooled täisealised ja seega valimisõigusega. Loodetavasti aitab toimunud debatt teha noortel läbimõeldumat valikut.