Uudised

  • Prindi

Neli omavalitsust jäid riigigümnaasiumi rajamise toetuseta

28. juuli 2013

Illustratsioon

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) andis riigigümnaasiumi rajamiseks viiele linnale kokku ligi 24 miljonit eurot, jättes rahuldamata nelja omavalitsuse taotlused. Nii näiteks jäi riigigümnaasiumi rahata Põlva linn, seevastu Võrus saab riigikool tegutsema hakata juba 2015. aastal.

Võru tulevane riigigümnaasium hakkab asuma majas, kus praegu õpivad Võru I Põhikooli lapsed. Koolimaja kehv seisukord riivab kõikjal silma, kuid kooliperele on ta siiski armas, vahendas "Aktuaalne kaamera". "Vana maja on kõige kihvtim, aga mina olen küll rõõmus selle üle, et üks ilus maja saab korda," ütles Võru I Põhikooli direktor Helve Sibul.

"Suuruselt on ta paras. Meil praegu on 250 gümnaasiumiõpilast ja see annab täpselt selle suuruse välja," märkis Võru abilinnapea Tarmo Piirman. Ainus pipratera selles loos on, et varem väikeses hubases koolis õppinud ja töötanud rahvas peab sulanduma suurde kollektiivi, kus seni on asunud Kreutzwaldi gümnaasium. Lauluisa nimega kool kolib seevastu südalinna, kus saab just niisugused ruumid nagu tulevikugümnasistil tarvis.

"Hariduses ennekõike peaks mõtlema edasi, mitte ainult tagasi. See ongi see, et seda kohandatakse täpselt selliseks nagu vaja. Ruumid kujundatakse vastavalt õppesuundadele ja see on kõige tähtsam, et luuakse õpikeskkond," selgitas Piirman. Võru kõrval leidsid rahastust riigigümnaasiumi projektid Tartus, Pärnus, Jõhvis ja Sillamäel. Võru naabermaakondadel nii hästi ei läinud. Haridusministeeriumi asekantsleri Kalle Küttise sõnul kõikidele koolidele raha lihtsalt ei jätkunud.

"See oli ootamatu, sest me ikkagi lootsime raha saada. Võib-olla sai siin takistuseks meie volikogu viimase hetke otsus muuta riigigümnaasiumi asukohta," arutles Põlva linnavalitsuse teabespetsialist Annely Eesmaa. Põlva linn pole just kõige tugevam Lõuna-Eesti tõmbekeskus ja investeering konkuretnsivõimelisse gümnaasiumisse kulunuks marjaks ära.

Nüüd tuleb see lihtsalt hiljem. "Valka ja Põlvasse riik ehitab akadeemilise gümnaasiumi õpikeskkonna ja me oleme plaaninud, et tahaksime jõuda aastaks 2018 olukorda, kus see on igas maakonnas," märkis Küttis. Praegu on riigigümnaasiumi osas äraootaval seisukohal vaid Lääne-Virumaa ja Raplamaa.